Categories

Uzmanlar

Erdem Taylan

1969 yılında Rize’de doğdu. İstanbul Fen Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Sanatsal ve yaratıcı çalışmalara her zaman büyük bir ilgi duydu. Önceleri müzikle bu gereksinimini dizginlemeye çalıştıysa da, bir gün annesinin ona “Amiga” adlı bir bilgisayar alması ile yaşamı değişti. Müzik, grafik gibi o zaman başka bir bilgisayarda olmayan özellikleri barındıran “Amiga” ufkunu genişletti.

İlk Üç Boyutlu Animasyon çalışmasını yaptığında “Vay, galiba ben gelecekte bunu yapacağım” dedi hemen çalışmaya koyuldu. Uykusuz geçen bir çok geceden sonra hem artistik hem de teknik problemlerin üstesinden gelmeyi kendisine amaç olarak belirledi ve böylelikle üç boyutlu animasyon filmleri yapan Hollywood firmalarından Pixar ve Dreamworks’te çalışan ilk Türk oldu. Çalıştığı filmlerden Shrek, Finding Nemo ve The Incredibles Animasyon Filmi Oscar’ını alırken, o, Cars filmindeki görsel efekt çalışmaları ile animasyon filmlerinin Oskarları olarak sayılan Annie Awards’da “Görsel Efekt Dalında Üstün Kişisel Başarı Ödülüne” aday gösterildi.

Pixar’dan ayrılıp yurda döndükten sonra bilgilerini yeni nesille paylaşabilmek amacı ile şirketi Cave bünyesinde “Camp Görsel Efekt ve Animasyon Merkezi”ni kurdu. Halen “Camp” bünyesinde “Kaplama ve Işıklandırma”, “Eklemleme”, “Renderman”, “Efekt” seminerlerini yapıyor ve yönetmen / görsel efekt süpervisörü olarak çalışıyor.

Mustafa Gündem

1985 yılında izmir’de doğdu. Çizim yeteneği ve çizgi filmlere olan hayranlığı, onu önce İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesine daha sonra da Anadolu Üniversitesi Animasyon Bölümüne yönlendirdi. Üniversite’nin ilk yıllarında, Norveç “University Collage of Volda” da animasyon bölümünde yaklaşık bir yıl kadar bulundu. Bu sırada üç boyutlu animasyon ve computer graphics alanında ufku azda olsa genişledi. Klasik animasyon adına sahip olduğu kalıplaşmış düşüncelerinden kurtulup,animasyon üretimi adına kullanılan her tekniğin kendi içinde güzel ve özel olduğunu anladı. Fakat bu alanlar içerisinde karakter tasarımının yerini her zaman ayrı tuttu ve karakter tasarımı çalışmalarına ağırlık verdi.

Okulu bitirip İstanbula taşındı. Acımasız iş dünyası içinde çok severek yaptığı mesleğinin bile ne kadar gaddar bir hal alabileceğini gördü. Kendi gibi düşünen amacı gerçekten kaliteli iş çıkarabilmek olan insanlar olsa ne güzel olur derken, CaveVFX ekibiyle tanıştı.

Halen karakter tasarımcı ve modelci olarak çalışmakta ve “Camp Görsel Efekt ve Animasyon Merkezi”nde Karakter Tasarımı seminerleri vermektedir.

erdem taylan erdem taylan pixar dreamworks effects fx visual 3d antz shrek finding nemo incredibles cars arog gorsel görsel efekt animasyon okul kurs görsel efekt www.camptr.com camptr.com autodesk mudbox maya eğitim egitim uc üç boyut üç boyut uc boyut animasyon animation canlandırma camp tr istanbul camptr karakter tasarim karakter tasarim rig rigging eklemleme renderman modelleme modelling kaplama isiklandirma ışıklandırma shading texturing lighting particles partikul partikül dinamik dynamic akiskanlar fluids rigid body soft body cloth kumas kumaş sac saç hair paintfx canlandırma canlandirma animasyon animation multimedya multimedia programlama sertifika maya kursu 3d kurs 3dmax 3dmax kursu gorsellestirme görselleştirme mimari oyun grafik merkez 3dsmax kurs 3d okul merkez 3dsmax kursu after effects 3d eğitim 3d kurs 3d akademi